Wizyta u stomatologa - kilka porad - Dla stomatologów

Gabinet dentystyczny Ruda Śląska

Poznaj przyczyny bolącego zęba

Ból zębów może być wywoływany procesami patologicznymi toczącymi się w obrębie zęba lub w przyzębiu brzeżnym i wierzchołkowym. Może jednak boleć

Wizyta u stomatologa - kilka porad - Dla stomatologów Gabinet dentystyczny Ruda Śląska
ząb, w którym nie obserwujemy żadnych procesów patologicznych, a ból jest albo objawem chorób innych części układu stomatognatycznego lub pochodzenia sercowo-naczyniowego, mózgowego, mięśniowego, względnie nerwowego. Każda postać bólu twarzy i bólu głowy może powodować ból zębów, w niektórych przypadkach jest on nawet jedynym objawem choroby.

Podłożem bólu zęba może być m.in.:

próchnica zębów ? bakteryjna choroba tkanek twardych zęba prowadząca do powstawania ubytków (dziur) odsłaniających unerwioną i bolącą miazgę.
zakażenie miazgi ? zainfekowanie miazgi bakteriami, które dostały się tam w wyniku odsłonięcia jej przez próchnicę.
nadwrażliwość zęba ? podrażnienie miazgi przez czynniki zewnętrzne, najczęściej zimno lub gorąco, np. podczas jedzenia lodów.
martwy ząb ? zapalenie będące następstwem obumarcia miazgi, postępujące przez korzeń zęba i infekujące tkanki okołowierzchołkowe, a nawet kości i tkanki miękkie.
ekstrakcja zęba ? chirurgiczne usunięcie zęba wywołujące ból i obrzęk w miejscu rany w kości i dziąśle.
plomba w zębie ? substancja wypełniająca wywołany próchnicą ubytek może podrażniać miazgę i wywoływać odczucia bólowe.
zanikanie dziąseł ? jeden z głównych objawów zapalenia przyzębia (paradontozy) skutkujący odsłonięciem wrażliwych części zęba.
wyrzynanie się zębów ? u niemowlaków pojawianie się pierwszych zębów, u dzieci wypadanie mleczaków, a u dorosłych pojawianie się ósemek, czyli tzw. ?zębów mądrości? często powoduje ból.
szkorbut ? powodowany niedoborem kwasu askorbinowego, czyli witaminy C, może przejawiać się bólem zębów oraz zmianami w przyzębiu, sygnalizującym wysokie zapotrzebowanie organizmu na tę substancję.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C3%B3le_z%C4%99b%C3%B3w


Czas na zdrowy uśmiech

Czas na pozytywne zmiany kojarzy się z uśmiechem. Jeżeli więc i my w swoim życiu chcemy wprowadzić takie dobre, pozytywne zmiany, to zacznijmy robić to już teraz. Przede wszystkim możemy skupić się na tym, by rozwiązać wszelakie problemy zdrowotne. Na pewno warto jest udać się do dentysty, bowiem jak się okazuje większość Polaków nie robi tego systematycznie, a to duży błąd. Zadajmy sobie zatem to pytanie: kiedy ostatnio byliśmy w gabinecie stomatologicznym na kontrolnej wizycie? Większość z nas zwykle udaje się w to miejsce dopiero wtedy, kiedy zęby bolą niemiłosiernie i nie da się z owym bólem po prostu wytrzymać. Warto jest zatem zmienić swoje nastawienie i zacząć dbać o cały swój organizm zawczasu. To my decydujemy, w jakim stanie jesteśmy.
Wielu z nas zwleka z tym, by udać się do dentysty. To naprawdę duży błąd. Okazuje się niestety, że kolejki do stomatologa tworzą przede wszystkim ludzie, którzy nie potrafią wytrzymać z bólu. Gdyby ci sami przyszli kilka miesięcy wcześniej na kontrolę na pewno dałoby się uniknąć przykrych konsekwencji. Warto jest się zastanowić zatem nad tym, czy my sami przypadkiem nie popełniamy podstawowych błędów, które prowadzić mogą do tego, że po prostu nasze zdrowie marnieje z dania na dzień i z miesiąca na miesiąc. Jeżeli tak jest, to koniecznie powinniśmy zaprzestać kręceniu się tego bezcelowego koła. Udajmy się do gabinetu stomatologicznego już dziś i po prostu zacznijmy cieszyć się pięknym, szczerym, niczym nieskrępowanym i przede wszystkim zdrowym uśmiechem!


Gałązki zębowe splotu zębowego kierują się

Do jamy zęba wnikają dwa rodzaje włókien: włókna czuciowe z nerwu trójdzielnego, przewodzące czucie bólu, i współczulne ze zwoju szyjnego górnego, regulujące przepływ krwi w naczyniach miazgi.


Pochodzą z 2 i 3 gałęzi nerwu trójdzielnego czyli z nerwu szczękowego (V2) (dla szczęki) i od n. żuchwowego (V3) (dla żuchwy).


Nerw szczękowy oddaje gałąź (n. podoczodołowy), która przechodzi przez szczelinę oczodołową dolną, wewnątrz bruzdy podoczodołowej i przez kanał podoczodołowy, gdzie oddaje kolejno gałązki zębodołowe górne tylne, górne środkowe i górne przednie tworząc splot zębowy. Gałązki zębowe splotu zębowego kierują się ku otworom wierzchołkowym korzeni zębów.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka



© 2019 http://dla-stomatologow.bluesky.bialystok.pl/